SALDIKLIAI

Ką vertėtų žinoti apie šią cukraus alternatyvą?

Pasaulio sveikatos organizacija perspėja cukrų vartoti itin saikingai. Per dieną suaugęs žmogus pridėtinio cukraus turėtų suvartoti iki 30 gramų, kas yra apie 6 arbatinius šaukštelius, o vaikai dar mažiau – tik iki 20-25 gramų. Todėl pastaraisiais metais intensyviai ieškoma pridėtinio cukraus alternatyvų.

Saldikliai – viena iš pridėtinio cukraus alternatyvų.

Saldikliai įprastai skirstomi į dvi grupes: natūralios kilmės saldiklius ir dirbtinius saldiklius.

Natūralūs saldikliai

Gamtos sukurti saldieji maisto priedai. Tai saldžios medžiagos, gaunamomis perdirbant vaisius, daržoves, grybus, dumblius ir kitus augalus.

Vienas populiariausių natūralios kilmės saldiklių – stevija, gaunami iš augalo Stevia.

Taip pat daugelyje produktų naudojami polioliai (cukraus alkoholiai):

  • eritritolis, natūraliai randamas kai kuriuose vaisiuose ir fermentuotuose produktuose,
  • ksilitolis, kuris dar vadinamas “beržų cukrumi”,
  • maltitolis ir maltitolio sirupas, kurie gaunami iš grūduose randamos maltozės,
  • sorbitolis, natūraliai randamas šermukšniuose.

Dirbtiniai saldikliai

Tai saldūs sintetiniai cheminiai junginiai, galintys pakeisti cukrų maisto produktų gamyboje. Šios medžiagos yra šimtus ir tūkstančius kartų saldesnės už cukrų, todėl produktuose naudojamas ypač mažais kiekiais.

Itin plačiai naudojamas dirbtinis saldiklis – aspartamas, įeinantis į kelių tūkstančių produktų sudėtį. Taip pat dažnai produktuose sutinkami tokie dirbtiniai saldikliai kaip sukralozė, acesulfamas, sacharinas, ciklatamatas.

Saldiklių panaudojimas

Natūralios kilmės ir dirbtiniai saldikliai gaminami įvairiais pavidalais. Parduotuvių lentynose galite atrasti skystų ir birių saldiklių, taip pat saldiklių tablečių pavidalu.

Saldikliai maisto produktų ir gėrimų gamyboje naudojami labai plačiai. Jų atrasite šokolade ir saldumynuose, užkandžiuose, gėrimuose.

Saldiklių taip pat galite įsigyti patys (jų atrasite ir mūsų e-parduotuvėje) ir naudoti gamindami namuose – kepiniuose, desertuose, pasaldinti šaltus ir karštus gėrimus.


Ar įsigyjate maisto produktus ir gėrimus su saldikliais? Ar naudojate saldiklius ruošdami maistą namie? Pasidalinkite savo patirtimis komentaruose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *